Високі зарплати, пропаганда та ресторан. На що витрачає державні кошти «Самопоміч»

0


За перше півріччя лише сума гендерного «бонуса» для партії Садового склала більше 22 млн

«Самопоміч» намагається бути подібною до розвинутих європейських партій, найбільше вкладаючи у власний електорат та працівників. Проте, роблячи ставку на людей, фінанси партії все одно залишаються в «одних руках». Політична сила, яка на виборах до парламенту прагнула вигідно відрізнятися від конкурентів, не особливо вирізняється на тлі колег із Верховної Ради, які також отримують гроші на свою діяльність з бюджету. Разом із тим, використання партією фінансів має свої особливості – «Самопоміч» намагається інвестувати не в безпосередню партійну діяльність, а у суспільні проекти. Навіть не цурається фінансово-політичних зв’язків з іншими партіями.

Надійшло. Гроші партії

За першу половину 2017-го «Самопоміч» отримала трохи більше від 50,5 млн гривень у свою скарбничку. Абсолютна більшість цих коштів – 50,3 млн – це гроші з державного бюджету, які партія отримує в межах фінансування політичних сил за новим законодавством.

І лише близько 125 тис. гривень в І кварталі та 140 тис. грн у ІІ кварталі партійці отримали від українських громадян та юридичних осіб. Що доволі мало в загальній сумі доходів, тим паче, що майже 65 тисяч гривень в II кварталі – це кошти самої партії, повернуті виборчими комісіями.

Що характерно: партія отримує невеликі перекази від людей з різних областей, проте графа «членські внески» порожня. А отже, можна припустити, що партійці свою політичну силу підтримувати не поспішають. А єдиним відомим членом партії, який підтримав «Самопоміч» 600-ми гривнями в І кварталі, є Сергій Гусовський – голова фракції «Самопомочі» в Київський міській раді. Трохи краще ситуація склалася за наступні три місяці: в благодійниках помічено нардепів Олену Сотник (400 грн) та Руслана Сидоровича (1600 грн).

Єдиним відомим членом партії, який підтримав «Самопоміч» у першому кварталі своїми кревними, є Сергій Гусовський

Подібна ситуація у «Самопомочі» була й наприкінці минулого року, коли партія отримала більш як 32 мільйони з бюджету та лише 262 тисячі як підтримку партії з боку суспільства. Проте тоді кількість селебрітіс, які поповнили партійну скарбницю, була більшою: Андрій Садовий (2,5 тис.), Олег Лаврик (2,5 тис.), Олег Березюк (2,8 тис.), Олена Сотник (1 тис. грн.), Єгор Соболєв (100 грн) і т.д.

На відміну від своїх колег по парламенту, в «Самопомочі» не вітається переказ коштів з регіональних осередків, як, зрештою, і навпаки.

Власне, діяльність партії нагадує відому картинку зі змінним наповненням: « — Хто хоче децентралізацію? – Ми! – Що ми для цього робимо? – Нічого!». Парадокс у тому, що в політичній силі, яка нібито виступає за децентралізацію влади в державі, розподіл фінансів відбувається лише на центральному рівні й не опускається навіть до обласних осередків. Саме тому більшість оплат проходить через центральний апарат, зокрема, й оплата офісів та зарплати для працівників по всій Україні.

Така модель управління сильно відрізняє від, наприклад, президентської «Солідарності», де велику частину грошей, отриманих з бюджету, «розкидають» по осередках. Як видається, це дещо зменшує незалежність місцевих осередків, які можуть «танцювати» лише з коштів, отриманих від благодійників. Проте,  контроль за витрачанням грошей, звісно, у рази полегшується.

Пішло. Витрати партії   

За даними, отриманими аналітиками коаліції «Гроші партій під контролем» зі звітів партії, з отриманих 50 млн грн (по 25 в кожному кварталі) у «Самопомочі» витратили більш ніж 35.

У І кварталі найбільше потягнуло «інформування мас»: друк партійних газет та роздаткових матеріалів, а також оплата трансляцій на радіо та телебаченні програм власного виробництва – майже 5,5 млн. Ще більша сума – 6,4 млн – пішла на ці партійні «слабкості» в ІІ кварталі.

До слова, це характерна риса «Самопомочі». Адже відповідно до звітності за 2016 рік, витрати на видавничу продукцію, йдеться про виготовлення власної газети, сягнули 17 млн, що становило трохи більше 40% від усіх коштів, які партія отримала з державного бюджету.

Однак політсила Садового підходить до цієї сфери більш раціонально, аніж деякі колеги-конкуренти на політичній ниві й не витрачає кошти на ролики а-ля «голосуй за мене» (принаймні зараз, в міжвиборчий період) чи неприхований самопіар. Гроші йдуть на виготовлення власних радіо- та телепрограм з досить інформативним наповненням, які пізніше на платній основі розміщуються в етерах місцевих телеканалів та радіостанцій.

Так, на виготовлення телепрограми «Країна Самопоміч» в ІІ кварталі партії довелось розщедритись на 384 тис., а чисті витрати на друк партійної газети сягнули більш ніж 1,5 млн. Що характерно: вартість одного примірника газети коливається від 30 коп. до 1,5 грн, хоча друк відбувається у одного й того самого підприємця.

Газета партії «Самопоміч»

Загалом на власну рекламу «Самопоміч» витратила за останні півроку 2,8 млн державних гривень. Розміщення реклами в друкованих ЗМІ коштувало 191 тис., зовнішня реклама – 240 тис., реклама на радіо – 585 тис. Найдорожчою традиційно стала реклама на телебаченні – 1,78 млн. При цьому в ІІ кварталі витрати на ТБ – єдиний пункт, на якому партійці пригальмували – сума на 40 % менша, якщо порівняти з попереднім періодом. Тоді як видатки на радіорекламу збільшились на 58%, на зовнішню рекламу – на 64%, а на рекламу в газетах – на всі 200%!

Другу «витратну сходинку» займає оплата праці для численних працівників. Оскільки, нагадаємо, виплати заробітної плати для всіх осередків здійснюються «зі Львова», то цей рядок витрат у підсумку потягнув більш як на 3 млн в І кварталі (252 працівники) та 3,8 млн – в ІІ кварталі (277 працівників), що ледь не вдвічі перевищує витрати для працівників в 2016 році. 

Іншими великими виплатами (якщо не рахувати податки за працівників та «збірні», як, наприклад, «матеріальні витрати») були оренда офісів та проведення партійних з’їздів.

У І кварталі ці позиції «потягнули» в середньому на мільйон кожна. В наступні три місяці суми зросли ще більше: на партійні з’їзди пішло 1,3 млн, а на оренду офісів – більше 1,5 млн. У цьому випадку тенденційним є збільшення кількості та вартості приміщень для «Самопомочі» — від півмільйона наприкінці 2016 року до 1,5 млн станом на червень 2017 року.

Оренда автомобілів сумарно за півроку обійшлася партії у 4800 грн, що видається вкрай символічною сумою, оскільки автопарк «Самопомочі» постійно росте – з 5 до 9 автівок за останні три місяці.

На послуги зв’язку  пішло більш ніж 81 тис., що становить близько 13,5 тисяч на місяць.

3,7 млн. гривень повернулось до Державного бюджету в якості сплачених податків.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий